Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w Polsce, a to za sprawą wysokich cen za energię elektryczną i coraz niższych kosztów ich instalacji. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost liczby gospodarstw domowych oraz firm decydujących się na wykorzystanie energii słonecznej.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Podstawą instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. To w nich odbywa się przetwarzanie otrzymanej energii słonecznej w energię elektryczną. Generalnie wyróżniamy trzy typy paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne (są one najdroższe), fotowoltaiczne polikrystaliczne oraz fotowoltaiczne amorficzne (jest to najtańsza opcja).

panele fotowoltaiczne

Ceny za jeden panel fotowoltaiczny zaczynają się od 500 zł, przy czym średnia cena kształtuje się w przedziale 1-1,5 tysiąca zł, a najdroższe kosztują około 2-3 tysiące zł. Jednak zwracają się po kilku latach, o ich użyteczności więcej poczytamy na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Elementy instalacji fotowoltaicznej możemy kupić jako pełen zestaw lub osobno. Ich cena będzie uzależniona od typu paneli słonecznych, ich mocy i ilości, a także od właściwości inwertera solarnego.

Gotowy zestaw fotowoltaiczny do zainstalowane na ziemi na nachylonej nawierzchni powinien zawierać:
• panele fotowoltaiczne,
• inwerter solarny,
• konstrukcję montażową przystosowaną do płaskiej lub pochyłej powierzchni, zależnie od tego, do jakiej typu będzie instalowana,
• automatykę zabezpieczającą AC oraz DC,
• okablowanie całej fotowoltaiki, łącznie z kablami uziemiającymi.
Montaż paneli fotowoltaicznych jest dosyć skomplikowany, dlatego warto zlecić go fachowcom.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak to obliczyć?

Aby obliczyć moc, instalacji fotowoltaicznej należy przede wszystkim sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywa dane gospodarstwo domowe. Do tego można po prostu wykorzystać rachunki za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna powinna móc pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa. Niewskazane jest zawyżanie mocy instalacji, ponieważ nadwyżka, której nie będziemy w stanie wykorzystać, przepadnie. Oczywiście instalacja o zaniżonej mocy będzie z pewnością tańsza, ale z kolei oszczędności też będą proporcjonalnie niższe niż dla instalacji mającej zbliżoną moc do zapotrzebowania.