Energia słoneczna w Polsce

energia słoneczna

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem energii odnawialnej, a do tego jednym z najbardziej powszechnych, najczystszych, no i przede wszystkim naturalnych źródeł energii. W ostatnich latach nastąpił wzmożony wzrost zainteresowania, a przez to i wykorzystania energii słonecznej przez różne instytucje oraz gospodarstwa domowe w Polsce, co zresztą widać gołym okiem, wystarczy tylko spojrzeć na dachy okolicznych budynków.

Choć najczęściej wykorzystujemy energię słoneczną w sposób indywidulany to coraz częściej jednak widzimy również fotowoltaiki zasilające znaki drogowe, tablice ogłoszeniowe albo parkometry. Powstają również farmy pozyskujące energię słoneczną. Jedną z pierwszych była farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach niedaleko Tarnowa.

Energia słoneczna w Polsce

Energia słoneczna, docierająca do Ziemi w postaci promieniowania słonecznego, mierzona jest poprzez wyznaczenie natężenia promieniowania słonecznego. W Polsce wartość ta wynosi od około 900 do 1200 kWh/m2, czyli podobnie jak w Niemczech czy północnej Francji, ale więcej niż w krajach Skandynawskich, gdzie z kolei energia słoneczna pozyskiwana jest na znacznie wyższą skalę.

energia słoneczna

Energia słoneczna jest wyjątkowo cennym źródłem energii elektrycznej, ponieważ pozwala zaoszczędzić do 70 proc. kosztów ogrzewania ciepłej wody przez cały rok, zaś w okresie zimowym, gdy działa centralne ogrzewanie, do 60 proc. kosztów tradycyjnej energii.
Kolejną zaletą korzystania z energii słonecznej jest bycie niezależnym od zewnętrznych dostawców, a przez to zabezpieczamy się przed wahaniami i podwyżkami cen energii. Oczywiście idą za tym oszczędności na rachunkach prądu.

Energia słoneczna a zachmurzenie – co wtedy?

Pozyskiwanie energii słonecznej możliwe jest dzięki promieniowaniu słonecznemu. Co zatem z dnia pochmurnymi? Otóż promieniowanie słoneczne dociera do Ziemi przez cały rok, nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone, o tym jak to zrobić dowiesz się na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety. Różnica jednak polega na ilości pozyskanej energii. Gdy słonce przykryte jest chmurami, siłą rzeczy efektywność instalacji pozyskujących energię słoneczną spada, choć kolektory cały czas produkują ciepło czy tez prąd, lecz w mniejszych ilościach.