Świadectwa pochodzenia – co to takiego?

świadectwa pochodzenia

W związku z niepewną sytuacją w zakresie surowców, w dobie konfliktów o skali światowej, wiele krajów chce dążyć do maksymalnej niezależności energetycznej. Rozwiązaniem jak ją osiągnąć przy poszanowaniu środowiska naturalnego jest rozwój odnawialnych źródeł energii. W Polsce także wprowadzono zachęty i programy wsparcia dla producentów zielonej energii. Jedną z takich form wsparcia są właśnie świadectwa pochodzenia — inaczej kolorowe certyfikaty. 

Jakie są rodzaje certyfikatów?

Świadectwa pochodzenia zostały wprowadzone w celu promowania wytwarzania zielonej energii. Można je podzielić na kolory — w zależności od tego, z jakiego źródła pochodzi wytworzona energia. 

  • Zielone certyfikaty — potwierdzające wytworzenie energii z następujących źródeł — wiatr, woda, słońce, geotermia, współspalanie oraz spalanie biomasy
  • błękitne certyfikaty — wytwarzanie energii w biogazowniach rolniczych
  • białe certyfikaty — potwierdzają oszczędzanie energii, które następuje wskutek wprowadzenia procesów poprawiających efektywność energetyczną.

Wcześniej mieliśmy także do czynienia z certyfikatami czerwonymi, fioletowymi oraz żółtymi — dotyczyło to kogeneracji węglowej oraz kogeneracji gazowej. Ten system wsparcia wygasł w 2018 roku. 

Jak uzyskać świadectwo pochodzenia i co można z nim zrobić?

Pierwszym krokiem do zdobycia świadectwa pochodzenia jest złożenie wniosku, którego wzór znajduje się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki. Przygotowany wniosek przekazujemy do lokalnego operatora systemu dystrybucyjnego, który potwierdza wpisane przez nas dane i przekazuje je do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.Prezes URE wystawia świadectwa pochodzenia, natomiast z nich wynikają prawa majątkowe, które  wpisuje się do Rejestru Świadectw Pochodzenia. Wytwórca potem może je sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii, gdyż prawa do nich są zbywalne.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem spółki sprzedające energię do odbiorców końcowych muszą wykazać się odpowiednią ilością certyfikatów do umorzenia przez Prezesa URE lub ewentualnie płacić opłatę zastępczą. W związku z tym spółki te kupują świadectwa pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii, aby spełnić ustawowy wymóg. Ten system zapewnia stałe wsparcie dla OZE.