Co to jest OZE?

odnawialne źródła energii

Przetwarzanie odnawialnych źródeł energii posiada miliony zwolenników na całym świecie. Pozwala na częściową rezygnacje z przetwarzania paliw kopalnianych, a zatem jest przyjazne dla środowiska. Wyjaśniamy, czym są OZE i jakie są ich rodzaje.

Czym są odnawialne źródła energii?

OZE, czyli odnawialne źródła energii stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych. W odróżnieniu od nich ich pozyskiwanie i przetwarzanie nie generuję emisji olbrzymich ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Są to łatwo odnawialne zasoby, które mogą być wykorzystywane do produkcji prądu, ciepła oraz do podgrzewania wody użytkowej. Z tego powodu osoby stawiające nowe budynki decydują się na montaż urządzeń i instalacji przetwarzających OZE, na przykład pomp ciepła. Warto zaznaczyć, że jest to możliwe również w przypadku starszych nieruchomości. W takich sytuacjach należy zadbać o ich termomodernizacje, w przeciwnym razie ich montaż stanie się nieopłacalny. Ekologiczna energia może być pozyskiwana z wielu źródeł, takich jak promieniowanie słoneczne, woda lub powietrze. Każdy region cechuje się nieco inną specyfiką warunków atmosferycznych oraz poziomem dostępności do wód. Z tego powodu rodzaj urządzeń do przetwarzania OZE powinien być dostosowany do panujących tam warunków. Więcej znajdziesz na: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/zielona-energia/odnawialne-zrodla-energii

Rodzaje OZE

odnawialne źródła energii

Energia pozyskiwana z naturalnych i niewyczerpalnych zasobów może pochodzić z:

  • promieniowania słonecznego – jest jedno z najpopularniejszych OZE. Może być wykorzystywane dzięki panelom fotowoltaicznym tworzącym darmową energie elektryczną. Ponadto, istnieje możliwość zakupu kolektorów słonecznych przetwarzających energie na ciepło.
  • wody – energia wodna sprawdza się w elektrowniach wodnych produkujących prąd. Poza tym może być wykorzystywana w przydomowych pompach ciepła.
  • wiatru – turbiny wiatrowe stanowią coraz częstszy widok w naszym kraju. Sprawdzają się na morzem oraz w innych wietrznych regionach.
  • biomasy – przetwarzanie odpadów po produkcji rolnej lub leśnej stanowi świetny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Ponadto można z niej tworzyć paliwa ciekłe, stałe i gazowe.
  • wnętrza ziemi – energia geotermalna jest wykorzystywana do produkcji prądu, a także w celach grzewczych. Wymaga przeprowadzania głębokich odwiertów i może być pozyskiwana przez pompy ciepła.