Taryfy prądu — jaką wybrać do swojego domu?

taryfy prądu

Z energii elektrycznej korzysta każdy. Sprzedawcy prądu mają w swoich ofertach taryfy, różnią się one cyframi, literkami. Skąd wiadomo, jaką wybrać? Chociaż może się wydawać, że sprzedawcy mogą ustalać swoje taryfy podobnie jak w telefonii komórkowej, to jednak tak nie jest. Dostawcy energii nie mają pełnej dowolności w tworzeniu taryf. Czuwa nad tym Urząd Regulacji Energetyki, wprowadzając swego rodzaju ujednolicenie. Dzięki temu łatwiej się w tym zorientować.

Jak rozszyfrować nazwy taryf?

  • Pierwsza litera mówi nam o tym, dla kogo jest przeznaczona dana taryfa. Tylko literka „G” jest dla gospodarstw domowych. Pozostałe to A, B oraz C — są  przeznaczone dla małych i dużych firm oraz przedsiębiorstw. 
  • Pierwsza cyfra to tak zwana „moc umowna”, czyli intensywność zużycia. Dla gospodarstw domowych, które mają znacznie mniejsze zużycie niż odbiorcy przemysłowi, jest to zawsze cyfra „1”. 
  • Kolejna cyfra to liczba stref czasowych, które oznaczają, w ilu cenach rozlicza się nasze zużycie. Dla przykładu dwie strefy oznaczają, że mamy dwie ceny prądu. Dla gospodarstw domowych najczęstsze taryfy są jedno lub dwustrefowe. Czasami dla opisu taryfy dodawana jest na końcu także literka. 

Jakie oferty są obecnie na rynku?

Ceny taryf mogą się różnić. Jak wybrać najkorzystniejszą? Oto te najczęściej spotykane.

  • Taryfa G11 – jest to stała cena prądu przez całą dobę, czyli taryfa jednostrefowa.
  • Taryfa G12 – jest dwustrefowa i oznacza, że cena za prąd jest niższa w godzinach nocnych i wczesnych popołudniowych a wyższa w godzinach dziennych. Najczęściej jest to podział na godziny 22.00 – 6.00 i 13.00-15.00 gdzie prąd jest tańszy, a reszta godzin jest naliczana według stawki dziennej, a zatem wyższej. Podział godzinowy może być różny u sprzedawców, należy to sprawdzić w swojej umowie.
  • Taryfa G12w oraz G12NW – czyli taryfy dwustrefowe, niższe stawki za prąd w godzinach nocnych i wczesnopopołudniowych oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
  • Taryfa przedpłatowa G11p lub G11e — odbiorca płaci z góry za energię, kupuje odpowiedni kod energetyczny i „doładowuje” nim swój licznik. Rzadko spotykana w Polsce.
  • Taryfa z gwarancją ceny — oznacza, że cena jest stała, niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy.

Więcej informacji znajdziesz na https://eon.pl/dla-domu/oferta/energia-elektryczna/taryfy.

Wybór taryfy warto dokładnie przemyśleć. Można przeanalizować, w których godzinach zużycie prądu jest największe. Należy dobrać optymalną taryfę do swoich potrzeb. W trakcie korzystania także można zmienić taryfę, ale można to zrobić tylko raz w roku. Czasami zmiana taryfy z jedno na dwustrefową wymaga także zmiany licznika, trzeba liczyć się z taką możliwością przed podjęciem decyzji.