Taryfa G12w – dla kogo?

taryfa g12w

Taryfa energetyczna G12w to bogatszy wariant taryfy G12, a mianowicie oprócz tańszych godzin wieczornych i nocnych oraz dwóch godzin w ciągu dnia (od 13.00 do 15.00) mamy również tańsze całe weekendy oraz dni świąteczne, które są ustawowo wolne od pracy. Obniżona stawka za pobór energii elektrycznej w taryfie weekendowej najczęściej zaczyna obwiązywać już w piątek od godziny 22.00 i trwa do poniedziałku do godziny 6.00 rano.

Taryfa G12w nie jest oferowana przez wszystkich sprzedawców prądu, a możliwość jej zamówienia uzależniona jest od zainstalowanych urządzeń pomiarowych bądź też minimalnego rocznego zużycia energii elektrycznej. Dla kogo zatem jest dedykowana taryfa G12w?

taryfa g12w

Dla kogo jest taryfa G12w?

Taryfy z grupy „G” przeznaczone są dla odbiorców indywidualnych, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów. Mogę, więc skorzystać z niej gospodarstwa domowe, a także różne instytucje państwo, takie jak chociażby: hospicja, domy dziecka, akademiki oraz placówki dyplomatyczne.

Taryfa weekendowa opłacalna jest dla tych, którzy są wstanie zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej i większość prac energochłonnych przenieść na sobotę i niedzielę, chociażby: pranie, suszenie, prasowanie, zmywanie, ładowanie urządzeń elektrycznych itp. Sprawdza się również u osób, które większość dni roboczych spędzają poza domem.

Taryfa G12w to opłacalne rozwiązanie również dla tych, którzy mieszkają w bloku i są w taryfie G12. Wówczas, ze względu na ciszę nocną, nie zawsze mogą wykorzystać tańsze godziny nocne za energię elektryczną, część urządzeń elektrycznych jest po prostu zbyt hałaśliwa. W takiej sytuacji czynności te można wykonać w weekend w godzinach dziennych, płacąc za prąd mniej.

Jak jest różnica między taryfą G12 a G12w?

W ramach taryfy G12w weekend objęty jest tańszą strefą, zaś w przypadku G12 soboty i niedziele rozliczane są jak normalne dni robocze, z uwzględnieniem stref dziennych i nocnych. Miejmy jednak na uwadze, że godziny wieczorne i nocne z założenia są wyższe w taryfie G12w (to godziny weekendowe są tu atrakcyjne pod względem cenowym) niż w przypadku taryfy G12.