G12 a inne taryfy energetyczne

taryfa g12

Taryfa energetyczna G12 jest drugą najpopularniejszą taryfą dla klientów indywidulanych w Polsce. Mogą z niej skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, zarejestrowaną w miejscu zamieszkania, o ile nie obywają się tam spotkania z klientami i nie są prowadzone żadne rozliczenia. Dla kogo zatem najbardziej opłacalna jest dwustrefowa taryfa G12?

G12 czy G11, która taryfę wybrać?

Dwustrefowa taryfa energetyczna G12 jest nieco bardziej skomplikowana niż jednostrefowa G11, w której przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kWh.

W przypadku G12 mamy strefę dzienną (droższą) i nocną (tańszą). Jeśli umiemy zaplanować zużycie prądu tak, że znaczącą większość energochłonnych czynności będziemy wykonywać w godzinach wieczornych czy nocnych (np. pranie, zmywanie itp.) to przy taryfie G12 możemy całkiem sporo zaoszczędzić.

taryfa g12

Oczywiście trzeba sprawdzić u swego dostawcy dokładny plan godzin z poszczególnymi strefami, bowiem mogą one się między sobą różnić. Najczęściej taryfa dzienna przypada w godzinach od 6:00 do 13:00 oraz między 15:00 a 22:00. Zaś nocna obejmuje pozostałe 10 godzin, czyli od 22:00 do 6:00 i dwie godziny w ciągu dnia – między 13:00 a 15:00.
Taryfa G12 opłaca się również tym, którzy ogrzewają mieszkanie lub dom prądem, bądź dogrzewają w ten sposób wodę.

Taryfa G12 to tańsze godziny wieczorne niż G11, ale nie należy zapominać, że za dnia są one jednak znacząco droższe.
Przy zmianie taryfy z G11 na G12 prawdopodobnie wymagana będzie wymiana licznika z jednostrefowego na dwustrefowy. Usługa ta jest zazwyczaj nieodpłatna, ale dostawcy prądu z zasady nie dokonują wymiany liczników częściej niż raz w roku.

A może G12w?

Taryfa G12w jest bogatszą wersją taryfy G12. Do tańszych godzin nocnych dodano również niższą cenę za prąd w soboty i niedzielę. W praktyce taka taryfa weekendowa najczęściej zaczyna obowiązywać już od piątku od godziny 22:00 i jest aktywna do poniedziałku do godziny 06:00. Warto jednak pamiętać, że stawka nocna w taryfie G12w zazwyczaj jest droższa niż w niż w przypadku taryfy G12.