Na co zwracać uwagę wybierając taryfę c12a?

idealna taryfa dla małych firm - c12a

Coraz więcej osób postrzega zmianę taryfy energii elektrycznej za sposób na wygenerowanie oszczędności. Pod wieloma względami tak właśnie jest. Jednak należy wybrać dostawcę, który oferuje najlepsze warunki. Na co zwracać uwagę wybierając dla siebie taryfę c12a?

Godziny strefowe

idealna taryfa dla małych firm - c12a

Taryfa c12a to taryfa przeznaczona przede wszystkim dla małych i średnich firm. Ich moc umowna wynosi poniżej 40 kW. Doba jest podzielona na dwie strefy – godziny szczytu i pozaszczytowe. Oczywiście, w szczycie, czyli wtedy gdy więcej osób korzysta z prądu, kWh jest droższa. Nie ma jednak sztywnych ram tego, które godziny uznaje się za szczytowe. Są dostawcy, którzy uważają, że są to godziny pomiędzy 8:00 a 11:00 oraz 17:00 a 21:00. Są też tacy, którzy wyznaczają je od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. To spora różnica. Pierwszy dostawca ma w ofercie niższą stawkę przez 17 godzin, a drugi tylko przez 9. To kolosalna różnica, której nie można zignorować. O świetnej taryfie poczytasz na https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy.

Cena

Wybierając taryfę c12a należy przyjrzeć się cenie za kilowatogodzinę. Jest ona uzależniona od dostawcy. Obecnie, w stawce szczytowej (czyli wyższej), kWh kosztuje około 0,503 zł, a w stawce pozaszczytowej 0,380 zł/kWh. Oczywiście, cena jest ściśle uzależniona od tego, w jakich godzinach obowiązuje. Dostawcy, którzy oferuje wyższą stawkę przez dłuższy czas, zazwyczaj sprzedaje ją taniej niż inni sprzedawcy. Wiąże się to z tym, że zarabiają oni na większej ilości sprzedanych jednostek mocy. Taka oszczędność jest jedynie pozorna. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie tabeli, w której zostaną umieszczone ceny oraz podział godzinowy oferowany przez poszczególnych dostawców. W ten sposób można najprościej porównać oferty. Można też skorzystać z podobnych zestawień dostępnych online lub porady konsultanta. W zestawieniu warto też umieścić taryfę c11 oraz c12b. Taryfa c11 jest jednostrefowa. Jest wybierana najczęściej. Taryfa c12b to taryfa dwustrefowa, ale została podzielona na godziny nocne i dzienne. W nocy prąd jest tańszy, a w dzień – droższy.