Jak obniżyć cenę za prąd w firmie?

prąd dla firmy

Każde przedsiębiorstwo, które chce się utrzymać na rynku szuka oszczędności, a najłatwiej jest oszczędzić precyzyjnie określając swoje potrzeby i konsekwentnie trzymając się dobry postanowień – chociażby odnośnie korzystania z prądu intensywnie tylko podczas godzin obarczonych niższą stawką cenową.

Energooszczędne podejście

Pierwszą i najprostszą rzeczą, o jaką może zadbać nowo powstająca firma jest sprzęt. Jeżeli od samego początku będzie on energooszczędny, to cena za prąd będzie zdecydowanie niższa, co jest bardzo pożądanym efektem. Oprócz tego warto oszczędzać prąd podczas codziennie wykonywanych czynności. Można więc:

  • unikać niepotrzebnie włączonego światła lub zatkniętych do kontaktów wtyczek od sprzętów mobilnych, które nie są aktualnie używane
  • zainwestować w energooszczędne żarówki
  • zainwestować w system kompensacji mocy biernej
  • zainwestować w kolektory słoneczne wchodzące w skład systemów OZE
  • zmienić sprzedawcę prądu

Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej

prąd dla firmy

Wybranie odpowiedniej taryfy energii dla firm to odpowiedzialny krok, który wpłynie bezpośrednio na cenę, którą będzie się płaciło za prąd dla firmy. Taryfy przeznaczone dla firm oznaczane są symbolami:
A – w przypadku największych przedsiębiorstw, na przykład huta
B – duże przedsiębiorstwa zasilane z sieci średniego napięcia
C – małe i średnie firmy zasilane z sieci niskiego napięcia
R – specjalna taryfa umożliwiająca tymczasowy pobór prądu

Moc umowna

Kolejny czynnikiem znacznie wpływającym na wysokość rachunku za prąd jest moc umowna, czyli moc dostarczana bezpośrednio od dostawcy prądu do konkretnego miejsca w konkretnym czasie, o umowach i warunkach poczytasz na https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/najprostsza-dla-twojej-firmy. Moc umowna to maksymalna moc potrzebna do uruchomienia wszystkich urządzeń istniejących w firmie w jednym czasie. Jej wysokość musi być dobrze przemyślana, ponieważ jej przekroczenie grozi otrzymaniem wysokiej kary pieniężnej. Warto też, żeby moc ta była możliwie jak najniższa ze względu na regularny koszt, jaki musi ponosić firma, która ją określiła.