Jak działa turbina wiatrowa?

turbina wiatrowa

Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to jeden z bardziej popularnych tematów w ostatnich latach. Jednym ze wspomnianych źródeł jest wiatr, który można zamienić na energię przy pomocy turbiny wiatrowej. Planujesz zakupić jedną lub więcej turbin i zrezygnować z innych źródeł energii? Oto najważniejsze kwestie, z których powinieneś zdawać sobie sprawę.

W jaki sposób działa turbina wiatrowa?

Turbina wiatrowa składa się ze specjalnych łopat, które obracają się pod wpływem wiatru. Nie musi być to silny wicher – w większości przypadków wystarczy wiatr o prędkości 3 do 5 metrów na sekundę. Tak delikatny powiew wystarczy, by wprawić w ruch wał w gondoli – element na szczycie turbiny, który przypomina skrzynkę. Następnie generator turbiny przekształca energię kinetyczną obracającego się wału w energię elektryczną. Ta przechodzi przez transformator, który zwiększa jego napięcie. Następnie transportuje się ją do krajowej lub lokalnej sieci energetycznej, gdzie może służyć potrzebom obywateli.

Wszystkie turbiny wiatrowe korzystają z podobnego mechanizmu, niezależnie od ich położenia i rozmiarów. 

turbina wiatrowa

Ile energii wytwarza turbina wiatrowa?

Turbiny wiatrowe zazwyczaj mają moc 2-3 megawatów. Oznacza to, że mogą one wyprodukować ponad 6 milionów kilowatogodzin energii rocznie. Wystarczy to na zaspokojenie zapotrzebowania na energię ok. 1500 gospodarstw domowych. Generalnie im szybciej wieje wiatr, tym turbina wytwarza więcej energii. Podwojenie prędkości wiatru przekłada się na generowanie nawet do ośmiu razy więcej prądu. Ma to jednak swoje limity – przy zbyt dużych wichurach turbina wyłącza się, aby zapobiec przeciążeniom lub uszkodzeniom. 

W związku z tym zdolność turbiny wiatrowej do wygenerowania maksymalnej możliwej mocy zależy właśnie od wiatru. Budowę farm wiatrowych planuje się tak, by przez cały rok znajdowały się one w wietrznych lokalizacjach. Tereny, które wybiera się najczęściej to szczyty wzgórz z dużą ilością otwartej przestrzeni i miejsca przybrzeżne, ponieważ podmuchy wiatru są tam wyjątkowo intensywne.