Jak wygląda w praktyce zmiana dostawcy prądu?

zmiana dostawcy prądu

Na zmianę dotychczasowego dostawcy prądu decyduje się coraz więcej osób, odkąd doszło do liberalizacji rynku energii elektrycznej. Pozwala to na zmniejszenie rachunków za prąd, które pochłaniają sporą cześć domowego budżetu. Opcja ta jest dostępna dla wszystkich właścicieli domów zamieszkujących je od ponad pięciu lat.

Zmiana sprzedawcy energii – od czego zacząć?

zmiana dostawcy prądu

Pierwszym krokiem do zmiany obecnego dostawcy prądu jest zapoznanie się z aktualnymi ofertami innych sprzedawców energii. Wraz z uwolnieniem rynku energii elektrycznej zaczęło pojawiać się coraz więcej nowych firm, przez co konsumenci mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu czasu, to warto skorzystać z gotowych zestawień internetowych, które pozwalają na szybkie porównywanie ofert wybranych dostawców prądu. Po wybraniu konkretnej oferty, należy skontaktować się z firmą w celu omówienia szczegółów. Często wystarczy przesłać firmie swoje faktury za prąd z ostatnich kilku miesięcy, a wykwalifikowani doradcy przeanalizują ją i stworzą indywidualną ofertę dla swojego potencjalnego klienta.

Jak wygląda w praktyce zmiana dostawcy prądu?

Po zawarciu umowy sprzedaży z nowym dostawcą energii, przychodzi czas na wypowiedzenie umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą. Wypowiedzeniem umowy kompleksowej może zająć się w imieniu klienta jego nowy dostawca prądu, dzięki czemu cały proces przebiega sprawniej. Klient może wówczas zaoszczędzić nie tylko swój cenny czas, ale również niepotrzebnych nerwów. Po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, zawierana jest nowa umowa sprzedaży z wybranym dostawcą prądu. Z kolei z dystrybutorem energii elektrycznej podpisywana jest umowa o świadczenie usług dystrybucji. O fakcie zawarcia nowej umowy o przesył energii dotychczasowy sprzedawca prądu powinien zostać poinformowany pisemnie, więcej wiedzy i ofert znajdziesz na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy.

W przypadku pierwszej zmiany dostawcy czasami może być konieczne dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych. Jeśli klient jest właścicielem licznika, to będzie musiał ponieść koszty związane z dostosowaniem układu. Z opłat tych zwolnieniami są odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, gdzie właścicielem liczników jest operator systemu dystrybucyjnego. Na koniec dokonywane są odczyty pomiarowe licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą prądu.