Ile kosztuje prąd budowlany?

Podczas prowadzenia prac na placu budowy, istnieje obowiązek korzystania z innych taryf niż te z grupy G, czyli obowiązujące dla prądu zwykłego. Grupa C, a więc właśnie ta obejmująca prąd budowlany, jest mniej korzystna finansowo ze względu na wyższe stawki niż przy prądzie zwykłym. Osoby prowadzące prace budowlane mają jednak do wyboru 3 różne taryfy, dzięki czemu mogą wybrać opcję najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb, a tym samym nieco zaoszczędzić.

Taryfa z grupy „C”

Prąd budowlany oznaczany jest literą „C” tak samo, jak prąd dla firm. Nie jest to przypadek – zazwyczaj są to dokładnie te same stawki cenowe, a jednocześnie wyższe niż przy prądzie zwykłym. Wszystko dlatego, że taryfy G uwzględniają opłaty stałe, których wysokość nie jest zależna od mocy umownej. Taryfa C wymaga natomiast mnożenia składnika stałego stawki sieciowej i stawki opłaty przejściowej przez wybraną moc umowną. Im wyższa więc będzie moc umowna, tym wyższe będą też opłaty dystrybucyjne.

Jak obniżyć koszty prądu?

Prąd budowlany jest droższy od zwykłego, dlatego najlepiej jak najszybciej ukończyć prace budowlane i zacząć korzystać z G11 czy G12. Dostawcy energii oferujący prąd budowlany pozwalają jednak wybierać spośród trzech różnych możliwości, dzięki czemu każdy ma sposobność zredukowania kosztów opłat za prąd budowlany pod warunkiem wybrania taryfy dostosowanej do trybu prowadzonych prac. Podstawą jest C11, czyli taryfa jednostrefowa ze stałą stawką niezależnie od pory dnia czy nocy. Jest to rozwiązanie odpowiednie w sytuacjach, gdy prace przebiegają w zmiennych godzinach albo przez cały dzień. C12a to natomiast dwustrefowa taryfa z dwiema różnymi stawkami za energię elektryczną dużo więcej dowiesz się na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana. Niższe opłaty obowiązują w godzinach 21:00-8:00, a ponadto także 11:00-20:00 latem i 11:00-17:00 zimą. Z tego rozwiązania powinny korzystać osoby, które są w stanie dostosować prace budowlane tak, by maszyny działały głównie w godzinach, na które przewidziano niższe opłaty za prąd. Ostatnia możliwość to C12b, czyli taryfa stworzona dla osób, które są w stanie prowadzić prace budowlane głównie w nocy. W tym przypadku bowiem opłata za prąd będzie niższa w godzinach od 22:00 do 6:00.