Fotowoltaika koszt – ile kosztują panele fotowoltaiczne?

fotowoltaika koszt

Wraz z rozwojem technologii i potrzebą ochrony środowiska pojawiły się rozwiązania produkcji energii, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Do nich należy fotowoltaika. Pewnie wiele ludzi zastanawia się, jaki jest koszt fotowoltaiki i czy jest to opłacalna inwestycja. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są koszty instalacji paneli fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika – jaki koszt?

Cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim od rozmiaru instalacji i zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, ale także rodzaj dachu, na jakim ma odbywać się jej montaż. W skład ceny wchodzi także marża instalatora, jego doświadczenie. Oczywiście fotowoltaika koszt związane są także z jakością wybranych komponentów oraz parametrami technicznymi podzespołów w instalacji. Średni koszt instalacji mieści się w przedziale od 15 tysięcy do 25 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że podejrzanie niska cena może być związana z niską jakością używanego sprzętu, który wkrótce może stać się bezużyteczny.  W końcu to wszystkie elementy paneli decydują o jej wydajności, bezpieczeństwie i wieloletniej trwałości. Nie jest to sprzęt, który kupujemy na dwa lata, tylko służyć ma nam dużo więcej czas. W skład tek ceny wchodzą panele fotowoltaiczne, inwerter, części montażowe, okablowanie. 

fotowoltaika koszt

Czy jest to opłacalna inwestycja?

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałą inwestycją, która zwraca się w ciągu kilku lat od jej zainstalowania. Pozwala na zaoszczędzenie wielu pieniędzy na rachunkach za prąd, jednak to nie wszystko. To doskonała postawa społecznie odpowiedzialna. Jak wiemy, nieodnawialne źródła energii, w których skład wchodzą paliwa kopalniane,  zatruwają naszą planetę i nas samych. Energia produkowana za pomocą paneli pochodzi ze słońca, które jest odnawialnym źródłem energii, czyli nigdy się nie skończy. Co więcej, panele nie emitują zanieczyszczeń i innych szkodliwych substancji wpływających na globalne ocieplenie czy zdrowie mieszkańców planety.