Elektromobilność na co dzień

Coraz popularniejszych tematem jest elektromobilność. Z roku na rok przybywa liczba samochodów elektrycznych, a w ofertach znanych producentów pojawiają się nowe modele aut. Każdy z nich dokłada wszelkich starań, aby jeszcze bardziej zwiększyć szybkość ładowania i zasięgu dostępnych pojazdów. Wiele osób zastawia się nad inwestycją w samochód z napędem elektrycznym. Przed zdecydowaniem się na takie innowacyjne rozwiązane, warto najpierw posiąść na jego temat niezbędną wiedzę.

Praktyczne informacje dotyczące samochodów elektrycznych

Obecnie do dyspozycji są różne rodzaje samochodów zasilanych energią elektryczną. W sprzedaży są nie tylko pojazdy w stu procentach elektryczne, czyli takie z silnikiem elektrycznym i akumulatorem do ładowania zewnętrznego. Do wyboru są również modele z napędem hybrydowym, czyli takie wyposażone w główny silnik spalinowy i dodatkowy silnik na prąd, który ładuje się podczas każdego hamowania pojazdu. Inną opcją jest auto hybrydowe typu plug-in. W jego przypadku możliwe jest ładowanie pojazdu bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Na samej energii elektrycznej można przejechać kilkadziesiąt kilometrów. Samochody nią zasilane mogą by ładowane zarówno w prywatnych punkach, jak i w publicznych stacjach ładowania. Może odbywać się to w przydomowym garażu lub na osiedlowym parkingu, jeśli dostępna jest odpowiednia infrastruktura. Cały czas wzrasta liczba punktów szybkiego ładowania, dzięki czemu możliwe staje się całkowite naładowanie baterii auta w zaledwie kilka minut. Potencjalnych inwestorów interesuje też to, ile wynosi średni zasięg samochodów z napędem elektrycznym. Uzależnione jest to od tego, w jaki akumulator zostały wyposażone i od sposobu ich użytkowania. Zwykle można przejechać od 200 do 400 km na jednym, pełnym ładowaniu. Nowe modele pojazdów pozwalają na pokonanie ponad 400 km. W praktyce samochody te zużywają mniej energii w trybie jazdy miejskiej, co jest odwrotnością aut spalinowych.

Co z emisją toksyn i ekonomicznością?

W przypadku aut z silnikiem elektrycznym można mówić o bezemisyjności. Jeszcze bardziej ekologiczne są w przypadku wykorzystywania do ich ładowania odnawialnych źródeł energii. Przekłada się to też na duże oszczędności. Energia z promieniowania słonecznego jest darmowa i niewyczerpywalna. Właściciele takich nowoczesnych pojazdów mogą liczyć na wiele udogodnień i przywilejów. Przykładem jest obniżony podatek, darmowe parkingi, wydzielone pasy ruchu, otwarte strefy ograniczonego ruchu, możliwość jazdy buspasami.

Więcej w temacie elektromobilności: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja