Fakty i mity na temat turbiny wiatrowej

Prawdą jest to, że turbina wiatrowa nie pracuje bezgłośnie i emituje infradźwięki, ale niekoniecznie przyczynia się do zmian w klimacie czy szkodliwości otoczeniu. Jest wiele mitów na temat odnawialnych źródeł energii, przez co nie brakuje osób sceptycznie nastawionych do ego typu innowacji technologicznych. Czas najwyższy skupić się na faktach, a nie podążać za niezgodnymi z prawdą informacjami.

Fakty na temat elektrowni wiatrowej

Dla wielu osób największym minusem elektrowni wiatrowej jest to, że generuje hałas. Okazuje się, że w przypadku elektrowni o mocy 3 MW nie stanowi ona żadnego problemu na odległości powyżej 500 metrów. Hałas emitowany przez pojedynczy wiatrak ma natężenie 40 dB, a dwa jednakowe zaledwie 43 dB. Jeśli dla kogoś nadal jest to dużo, to warto zdać sobie sprawę z tego, że ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć dźwięki dopiero przy 20 dB. We wnętrzu jadącego samochodu hałas ma natężenie aż 70 dB. Z kolei szmery w domu to hałasy o natężeniu 40 dB. Jeśli chodzi o infradźwięki emitowane przez turbinę wiatrową, to nie mają one negatywnego wpływu na otoczenie. Są one na tyle ciche, że wręcz niesłyszalne przez ludzkie ucho.

Turbina wiatrowa a mity

Efektownie wiatrowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które trzeba mieć na uwadze, ale krąży wiele mitów na temat turbin wiatrowych. Jako, że cała konstrukcja wiatraka jest duża, pojawia się kwestia efektu stroboskopowego. Chodzi tutaj o efekt cienia. Okazuje się, że rzeczywiście może on wystąpić w niektórych przypadkach, ale utrzymuje się on zaledwie parę godzin. Może mieć to miejsce wraz ze wschodem słońca lub przed jego zachodem. Kolejną kwestią jest to, że elektrownie wiatrowe zmieniają klimat i pogodę. W przypadku pojedynczych wiatraków nie można nawet odczuć minimalnych zmian. Trochę inaczej wygląda to w przypadku wielkopowierzchniowych farm wiatrowych, które rzeczywiście mogą przyczynić się do zmian mikroklimatycznych, ale są one niewielkie. Turbina wiatrowa nie ma wpływu na zmiany warunków pogodowych, nie powoduje opadów ani wyładowań atmosferycznych.