Innowacyjne rozwiązania – fotowoltaika jak działa?

Wiele osób zastanawia się, jak działa instalacja fotowoltaiczna, która jest w stanie pozyskać energię słoneczną i przekształcić ją w energię elektryczną, czyli prąd płynący w gniazdkach elektrycznych. Bez wątpienia warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii zważywszy na powszechność urządzeń zasilanych prądem i stale rosnące ceny prądu. 

Fotowoltaika teraźniejszością i przyszłością 

Nie jest żadną tajemnicą to, że nieodnawialne źródła energii wyczerpują się coraz szybciej i już za kilkanaście lat może zacząć brakować ropy i węgla. Konieczne jest zainwestowanie w innowacyjne rozwiązania takie jak fotowoltaika. Za kilkadziesiąt lat postęp technologiczny pozwoli na stuprocentowe wytwarzanie czystej energii przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Jest to ekologiczny i ekonomiczny sposób na produkcję prądu i to niezależnie od pory roku. Mitem jest to, że panele fotowoltaiczne działają wyłącznie latem przy pełnym słońcu. Darmową energią elektryczną można cieszyć się nawet zimą i przy zachmurzonym niebie. Pozyskiwanie energii ze słońca jest proste i co najważniejsze, bezpieczne. Praktycznie każdy może być producentem darmowej i czystej energii w domu prywatnym, budynku firmy, fabryce czy lokalu użyteczności publicznej. Fotowoltaika nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego i pozwala na uzyskanie ogromnych oszczędności w skali roku. 

Fotowoltaika jak działa elektrownia słoneczna? 

Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pozyskać energię słoneczną i przekształcić ją w prąd zmienny, czyli taki sam, co ten płynący do budynku z elektrowni. Nie ma konieczności dokonywania jakikolwiek przeróbek w dotychczasowej instalacji elektrycznej swojego lokalu. Instalacja może zostać zamontowana nie tylko na dachu domu, ale też na budynku gospodarczym czy na działce. Składa się ona z paneli słonecznych, w których znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Promienie słoneczne padające na panele przyczyniają się do wystąpienia efektu fotowoltaicznego, co skutkuje powstaniem prądu. Co ciekawe, uzyskana energia w pewien sposób wypiera prąd sieciowy, dzięki czemu w pierwszej kolejności do urządzeń elektrycznych dociera darmowa energia z instalacji PV. Z kolei nadwyżka wytworzonego prądu trafia do sieci elektroenergetycznej i można otrzymać za to dodatkowe pieniądze. Więcej o fotowoltaikach można poczytać na stronie: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala

źródło: http://www.projektstodola.pl/2018/06/13/fotowoltaika-czy-warto/